‘İlk İşim Girişim’ 2019 Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘İlk İşim Girişim’ yarışması sonuçlandı. Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız TTO iş birliğiyle, ‘Yeni Girişimler’ ve ‘Yeni Fikirler’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmanın kazananları, 12 Kasım’da düzenlenen törende açıklandı.

İnovatif, topluma faydalı ve aynı zamanda ticarileşme potansiyeli yüksek olan iş fikirlerine destek olmak amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi, Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘İlk İşim Girişim’ yarışmasının kazananları belli oldu.
Ülke çapında girişimcilik kültürünün benimsenerek vizyoner genç girişimcilerin uluslararası pazarlara girmelerini hedefleyen yarışmanın finalistleri, jüri önünde gerçekleştirdikleri sunumlarla projelerini anlattı. Jüri değerlendirmesi sonucunda dereceye giren girişimciler ödüllerini Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bahri ŞAHİN, Çalık Holding Bankacılık Grup Başkanı Galip Tözge’nin elinden aldı.

Yeni Girişimler ve Yeni Fikirler Ödüllendirildi
İlk İşim Girişim Yarışması 2019’un kazananları iki ayrı kategoride farklı ödüllerin sahibi oldu. ‘Yeni Fikirler’ kategorisinde Su Bazlı Fosforlu Yol Çizgi Boyası projesiyle Mehmet Emin Kaçar birinci olurken, Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı projesiyle Hazar Doğanlar ikinci ve Yenilenebilir Enerji projesiyle Muhammet Suna ve Triskelion projesiyle Ayşe Şeyda Gürsoy üçüncü sırada yer aldı. İlk üç dereceye girenlere, para ödülünün yanı sıra Yıldız Ön Kuluçka Merkezi’nde altı ay boyunca ücretsiz ofis imkânı sunulacak.

‘Yeni Girişimler’ kategorisinde başarı göstererek dereceye giren yarışmacılar arasında Kenevir Sütü Üretimi ve Kenevir Sütünden Fermente Ürünler Üretilmesi projesiyle Emine Yılmaz birinci olurken, ikinciliği Atık Su ve Mikro Alglerden Biyodizel Üretimi projesiyle Selen Şanal ve Honey Pull projesiyle Hakan Aktan ve Erdem Çakırca üçüncülüğü kazandı. Bu kategoride dereceye giren tüm adaylar para ödülüne ek olarak Yıldız Kuluçka’da kapalı, açık ve sanal ofis olanaklarına sahip olacaklar.